25 Aralık 2010 Cumartesi

Bir Eski Koca Dehşeti Kurbanı Daha Ayşe Paşalı

Çok şey var,aklımı meşgul eden, düşünüp kendi kendime konuştuğum. Hepsini de yazmak istiyorum ama sıraya koymam lazım öncelikle. Kendimce önem sırasına göre ilki;

Eski kocası tarafından bıçaklanarak ve boğazı kesilerek öldürülen kadın Ayşe Paşalı için içim acıyor. Her gün gazte sayfalarını dolduran, televizyon haberlerinde sunulan koca dehşetinin son örneği. En azından benim bildiğim son olay yoksa belki bir yerlerde şu an bile bir kadın koca saldırısına uğruyor olabilir.

Erkeklere bir şeyler oldu. Ayrılmak isteyen, ayrılan kadınlar karşısında ne kadar çok şiddet üretiyorlar. Gerçi bu şiddet daha önce de bir şekilde var ki, kadınların artık canına tak ediyor ve çoluk çocuğa rağmen bitiriyorlar evliliklerini. Halbuki "evlilik", "yuva" denen olgu kadın üzerinden yürütülür, kültürümüzde ve nesilden nesile aktarılır her şeye rağmen yuvayı kuranın ve devam ettirenin kadın olduğu. Ve kadın devam ettirmek için uğraşır. Ama erkekler adam olmaktan çıktıkları için bitirmeyi bin bir zorlukla seçen kadını bekleyen bu sefer de, ayrılık sonrası şiddet. Kadın, maddi, manevi her türlü şiddeti yaşıyor. Boşanılmış olsa da hala mülkiyeti kendine ait bir mal görüşünden fazla bir şey kaybetmiyor erkekler. Okumuşu da, cahili de çoğunlukla bu noktada birleşiyor. En hafif hali ile kadının yeni bir evliliği bile mümkün olmuyor. Bu konuda sadece eski kocalar değil, çocuklar, anne-babalar, komşular bile dahil oluyor. En ağır halde ise işte okuyoruz, "evi basan koca eski karısını, annesini, kardeşini, çocuğunu...... öldürdü" diye.

Artık sıradanlaştı gibi bu haberler. Çünkü hemen her gün bu tip bir haber gazetelerde yer almakta ve gördüğüm kadarıyla devlette bunu önleyici bir şey yapmamakta.

Zaten bu olayda beni sinirlendiren ve çıldırtan şey de devlet adına hareket edenlerin göz göre göre kadını ölüme terk etmeleri. Deyim yerindeyse, su testisi kırılmadan önlem almamaları. Halbuki haberin ayrıntısında öğreniyoruz ki, bu sonun geleceği ayan beyan ortada.

Bu durumda önlem almayan polise, savcıya ve hakime kızgınım. Vatandaşını korumakta aciz kalan devlete kızgınım. Hukukun yetersiz kaldığı bahanesine sıgınan polis, savcı ve hakimlerin görevini yapmadığını düşünüyorum. Hani yorum yetkisi vardı, hakimlerin? Görevlerini yapmadıkları içinde suçlular benim gözümde.

Peki o görevini yapmayanlar nasıl uyuyorlar acaba? Çünkü uykuya dalarken aklımdan gözleri morarmış halde koca kıskacında kalmış Ayşe Paşalı'nın görüntüsü çıkmıyor. 


"Şu an en güvenli yerde olsanda seni koruyamayan bir toplumun parçası olmaktan dolayı utanıyorum sevgili Ayşe Paşalı."resim  kaynak http://www.habervitrini.com/koca_dayagi__af_ve_cinayet-504106.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder